راه اندازی سیستم نظام ارجاع خدمات پزشکی در شهرستانهای جوانرود و روانسر

راه اندازی سیستم نظام ارجاع خدمات پزشکی در شهرستانهای جوانرود و روانسر

 سیستم نظام ارجاع خدمات پزشکی در شهرستانهای جوانرود و روانسر راه اندازی شد.

یکی از ملزومات اساسی ایجاد این سیستم، فراهم سازی بستر مناسب در زمینه فناوری اطلاعات از جمله سخت افزار مناسب و اینترنت در مراکز درمانی شهری و روستایی و خانه های بهداشت است. مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه با تلاش فراوان در جهت تجهیز کلیه مراکز مرتبط،  به سیستم های کامپیوتری مورد نیاز و برقراری اینترانت و اینترنت آنها و ایجاد هماهنگی های لازم با  وزارت متبوع، موفق به انجام این امر مهم گردید.

لازم به ذکر است که نظام ارجاع خدمات پزشکی” یعنی بیماران تحت پوشش بیمه باید طبق مراحل وضع شده که شروع آن با پزشک خانواده است مورد درمان قرار بگیرند.اگر بیماران مستقیما به مراکز تخصصی مراجعه نمایند هزینه‌هایشان تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

مناسب ترین استراتژی اجرای برنامه بیمه سلامت در قالب نظام ارجاع، برنامه پزشک خانواده است. در این برنامه، پزشک عمومی و تیم وی مسوولیت کامل سلامت افراد و خانوارهای تحت پوشش (بین 2000 تا 4000 نفر) خود را بعهده داشته و پس از ارجاع فرد به سطوح تخصصی، مسوولیت پیگیری سرنوشت وی را نیز بعهده دارد. از این رو یکی از مهمترین وظایف پزشک خانواده، ارائه خدمات و مراقبتهای اولیه بهداشتی است که بدون ارائه این خدمات، استفاده از اصطلاح پزشک خانواده برای ارائه صرف خدمات درمانی کاری نابجاست. همچنین، کلیه خدمات سلامت در برنامه پزشک خانواده به جمعیت تحت پوشش به شکل فعال ( Active ) ارائه می شود. در واقع پزشک خانواده مسئولیت تیم سلامت را که شامل پزشک ماما یا پرستار،کاردانهای بهداشتی و…. می باشد به عهده دارد.
بر اساس طرح پزشک خانواده جمعیت مشخصی تحویل یک پزشک داده می‌شود و این پزشک از تمام سوابق خانوادگی، بیماری‌ها و مشکلات این بیمار اطلاع پیدا می‌کند، بنابراین هر گاه بیمار به پزشک مراجعه کند، پزشک دقیقا می‌داند که مشکلات قبلی این بیمار چه بوده و در حال حاضر چه اقدام پزشکی باید برای وی صورت گیرد و اگر احتیاج به اقدامات پزشکی، تخصصی و یا آزمایشگاهی وجود داشته باشد به پزشک مربوطه ارجاع می‌دهد و این امر سبب جلوگیری از هدر رفتن هزینه‌ها شده و دیگر نیازی نیست که بیمار در یک روز برای یک بیمار سرپایی و جزیی به چند متخصص مراجعه کند

درجه و سطوح ارجاع در این نظام بدین شکل می باشد:

  1. سطح اول : که در آن تیم سلامت (بهورز ، پزشک عمومی و ماما) سلسله ای از مراقبتها و خدمات را بطور سرپایی عرضه می کنند و در صورت لزوم شخص را به سطح دوم ارجاع می دهند .
  2. سطح دوم : که در آن پزشکان متخصص، ارجاع شدگان پزشک خانواده را می پذیرند و پس از تشخیص و درمان اعم از سرپایی یا بستری نتیجه را به پزشک خانواده اعلام می کنند .
  3. سطح سوم : که در آن پزشکان فوق تخصص در رشته های مختلف ، سرپایی یا بستری خدمات و مراقبتهای مخصوص را ارائه می کنند

مهمترین محور نظام ارجاع سطح اول است که بیشترین خدمات در این بخش انجام می شود.

هم اکنون این طرح در شهر های با جمعیت زیر 20 هزار نفر اجرا می شود. مهمترین پیش نیاز این طرح برای اجرا در سراسر کشور، تجمیع یافتن بیمه ها و ساختارمند کردن نظام بیمه ای در ایران است.

از جمله پیش نیاز های دیگر این طرح حمایت بیشتر از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم می باشد.

بزرگترین مزیت سیستم ارجاع کاهش میزان مخارج سیستم بیمه است.همچنین در اشتغال پزشکان عمومی و جلوگیری از درمان بیش از اندازه نیز موثر است.همچنین پزشک خانواده تلاش خود را برای کمتر خرج کردن معطوف پیشگیری خواهد کرد. بزرگترین عیب این سیستم درمانِکمتر از حد نیاز است. کند شدن و طولانی‌تر شدن پروسه درمانی نیز از دیگر مشکلات است.

۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۱۴:۴۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید